Adana’da cami tasarımı

Mimar Pınar Hansoy ile beraber Adana Ziyapaşa Bölgesi için açılan yarışmaya katılmıştık. Güzel bir çalışma ortamı olmuştu. Genel olarak yarışmanın şartnamesinde camiye ciddi bir önem gösteriliyordu. Ama jüri pek şartnameyi önemsememiş durumdaydı. Sonuçta kentsel çözümlere fazla yüklenemediğimiz için tüm fikirlerimizle beraber camimiz de “güme” gitti.

Yarışmalarda jüriyi yanlış anlama ve şartnameyi ciddiye alma gibi sorunlardan ödül almamak doğal sayılabilir. Ancak ülkemizde o kadar kötü camiler yapılıyor ki, mimarların bu konudan kendilerini “muaf” tutmamaları gerekir. Mimarlar cami formunu iyi anlamalı,  “TASARLANMIŞ” mekanlarda ibadet edebilmeyi sağlamaları gerekir. (*)

Jüri bu yönüyle kendini, aklını ve mantığını şartnamede “camiyi de tasarlayın” maddesi geçtiği halde bütünüyle muaf tutabilme “geniş”liğini göstermiştir. Buna itiraz edilebilir. Sırf bunun için kolokyuma gittik ve itirazımızı ettik (**) Yoksa ekibimiz daha çok yarışmalara girmeye, ödül almaya veya almamaya hazır ve istekli. Bu işin doğasında bulunduğunu biliyor.

Gelelim çıkış noktasına.

Bize miras kalan kubbeli örtülü camilerin kubbesinin portakal kabuğu gibi parçalara ayırıldığını düşündük.  Sonra bu formu katıştırdık biraz da karıştırdık.

render01

render02

render03

Arkasından bu çatı formunu yere bağladık. Camimiz ortaya çıktı.

discikti

Görünüşler

gorunusler

Asıl şaşırtıcı olan iç mekanda bu kubbe formunun çıkardığı mekan zanginliğiydi.

mavilicikti01-shrp

mavilicikti02-shrp

Tabii ki yarışmada cami çok önemsenmedi ve birinci ödülü alan camiyi size sunmak gerekir.

11202d1205958354t-ziyapasa-mahallesi-mimar-sinan-parki-kesimi-kentsel-tasarim-ulusal-proje-yarismasi-1-cami-png

Reklamlar

5 Yanıt to “Adana’da cami tasarımı”

 1. İnanılmaz guzel olmus…
  Bence cami mimarisine yeni bir anlam yüklemek, kubbeyi dilimlere ayırmak fikri başlıbaşına ödül almalıydı…
  Uygulamada birçok problemle karşılaşılacağını düşündüğüm binanın, “imkansız yoktur” u düşünerek uygulamaya başka bir yerde geçileceğine inanıyorum… iyi çalısmalar..
  saygılar
  içmimar aysegul yuruyen

 2. Erdinç ŞİŞMAN Says:

  Hocam mükemmel çalışma .
  O zamanda incelemiştim belki yazmışımdır belki yazmamışımdır tam hatırlamıyorum yalnız rast geldim şimdi yorum yapma fırsatım oldu.
  Şu projeniz bir uygulamaya geçilse ben Peyzaj Mimarıyım ama uygulamada bu projede bulunmak bana heyecan verir. Tabii işin aslı herkes kendi işini yapmalı.
  Elinize sağlık.

 3. ahmet buğra avcı Says:

  Sayın Ahmet bey bence caminiz bir obje tasarımı olarak “güzel” olmuş, ama bir yapı olarak belli bir formu göstermiyor yani kullanıcı için formu algılamak çok zor. Evet hafif, ışığı bol bir cami olmus fakat gerek iç mekan gerek kabuk bence mimari olarak olgunlaşmış değil. Yarışma sürecinde tabiki her tasarım ögesine istendiği kadar özen gösterilemiyor o başka bir tartışma konusudur, belki daha fazla zaman harcayarak projeyi daha ileri noktalara taşımak mümkün olabilir. Şu konuda da size katılmamak elde değil; şartname incelendiğinde jüri camiye gerçekten çok önem verecekmiş gibi bir durum ortaya çıkıyor amasonuç çok daha farklı olabiliyor 1 projede cami kısmı daha fazla ele alınabilirmiş çok ham duruyor…

 4. ferudun yagmur Says:

  hocam merhaba;
  yarışmalar hakkında yazdıgınız makaleyi okudum deneyimleriniz oldukça değerli.cami konusunda bir mimar olarak fikrim;ilk kabuk modellemede fikir oldukça yetenekli gözüküyor ,birbiri içine girmiş dilimler ve geleneksel cami mimarisinin kubbe formuna yapılan gönderme oldukça olgun fakat işler o dilimleri yere indirince değişmiş.görünüşlerden anladığımıza göre tasarlanan cami oldukça dengesiz,denge kurulsun diye yerleştirilen minare bu denge için yeterince güçlü değil.sanki dilimler birz daha uzatılmalı veya bartılmalı,çünkü yükseklikler işin içine girince et kalınlıgı oldukça fazla bir kütle ortaya çıkmış.gelelim seçilen cami projesine,bir kere bu proje sizin projeniz kadar iddalı değil, masif yüzeyler kullanarak bir saygınlık taşıyor ve iddalı degil sade.bu yüzden riske girmemiş,şimdi bilemiyorum cami projesinin yarışmada ağırlıgını ama bu proje iddasız ve risksiz bir proje.yarışayı kazanamadığınıza üzüldüm .saygılar ve iyi çalışmalar.mimar ferudun yağmur

 5. 3.sınıf mımarlık öğrencisiyim 21.yuzyıl çağdaş mımarı de böylesi bi tasarımın 1.olamamış olmasını aklım almadı açıkçası mukemmel bı tasarım fıkır.affınıza sıgınarak bu tasarımın planlarını paylaşabılır mısınz aaba gercekten fantastık ve heycan verıcı bı proje merakımı mazur gorun gercekten ıncelemek ıstedıgım merak ettıgm bı tasarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: