Balipaşa Camii Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon işi

Yüksek mimar Handan Şen KÖKSAL ve yine yükseğinden mimar Öznur Arı BİLGE kanka iki arkadaştır. Ayrıca her ikisi de koruma ve restorasyon konularına gönül vermişlerdir.

Ne yazık devlet ihalelerine girip canım işleri alamıyorlar. Bir eksiklikleri yok ama bu ihaleler için istenen belgeler ve şartlar o kadar ağır ki. Bunları belli başlı kişiler alıyorlar. Dosya hazırlayabilenler yani. Sonra bu iki arkadaşta işi onlardan alıyorlar. İşi başından sonuna kadar anahtar teslimi hazırlıyorlar, işi alan kişi tashih yapıyor ancak genelde bu tahsisler çok da büyük değişiklikler içermiyor. Düzeltiliyor ve sonra kurula gidiyor ve genelde çok sekteye uğramadan onaylanıyor.

Belki de onların çalışmaları içinde en çok sevdiğim Balipaşa Camii oldu. Belki de kalem işlerinden mütevellit. Çok ince bir ölçü alma ve AutoCAD ile çizme işinden sonra el emeği göz nuru çalışmalar ortaya çıktı. Öğrencilerimize göstermekten gurur duyduğumuz görsellerden bir kaçını sizlere sunuyoruz efendim.

bali-res01

Cami içindeki kalem işlerinden bir görüntü. Şimdi gel de kesit al. Buyrun alınmışları var.

bali-acad-03

bali-acad-01

bali-acad-02

Aşağıda da cami duvarındaki taştan oyma bir kuş evi.İncelik dediğin budur.

dg-015

Reklamlar

3 Yanıt to “Balipaşa Camii Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon işi”

 1. Merhaba
  elinize sağlık izlerken zevk aldım.
  kesit çizimlerinin AutoCAD de yapıldığını okudum acaba lazer scanner mi kullandiniz? yani düşününce o desenleri elle çizmenin mümkünatı yok gibi görülüyor, 3 boyutlu çizip kesit almak daha doğru algılmamı sağlıyor ama merak ettim ne tür bir yol izlediğinizi iyi çalışmalar dilerim.

 2. Desenler 2 boyutlu düzlemsel olarak çizildi. Sonra onlar 3 boyutlu lazer nottaları ile oluşmuş kubbe içine özel bir yöntemle giydirildi ve 3 boyutlu cami kubbesinden kesit alındı.

  Tahmininiz doğru. Ancak zor olan konu desenler üzerindeki nivelman noktalarını da tutacak 3 boyutlu vektörel modelin oluşturulması. 100 birimlik için 80 birimini oluşturan bir emek gerekti. Ama sonunda oldu.

  Bir daha yapar mısınız derseniz hemen atlamam.:-)))

  • çizimleriniz gerçekten takdire şayan. çizim yöntemlerini kullanmanızda tebrik ediyorum. rölöve projeleri her zaman sorunlu projeler olmuştur. kimi zaman çizenden kimi zaman anıtlardan kaynaklanan sebepten fakat gerçek şu ki sonuçta ortaya güzel çalışmalar çıkıyor. ileri seviye teknoloji artık işlerimizi daha çok kolaylaştırıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: